שוטף פלוס 30, בשביל מה זה טוב?

שוטף פלוס 30 זה אחד הדברים החדשים שלמדתי השבוע מדפני ליף בנסיעה משותפת מירושלים לתל אביב

כנס יסוד שדולת העצמאיות והעצמאיים - שוטף פלוס 30

ביום רביעי השתתפתי בכנס היסוד של שדולת העצמאיות והעצמאיים. כנס היסוד התקיים בכנסת, בראש השדולה עומדים חה"כ מרב מיכאלי, חה"כ גילה גמליאל, חה"כ משה גפני.

כפי שתוכלו לקרוא בתיאור מהלך כנס היסוד (כאן )

כנס יסוד שדולת העצמאיות והעצמאיים - שוטף פלוס 30

בין הדוברות היתה הגב' דפני ליף, שהיא כיום בין שאר עיסוקיה גם פרילנסרית בתחום הכתיבה ועריכת וידיאו. הנה הציטוט מתוך דבריה:

אני פרילנסרית. אני נותנת שירותים. היה לי חשוב להגיע, אפילו שאין לי אוטו ואין לי איך לחזור לתל אביב בסיום המפגש
א.      כי אני רוצה שיהיה בישראל יותר טוב.

ב.      כי זה נוגע לי באופן אישי

ג.       כי באופן שבו הדברים מתנהלים כרגע, כשנותן שירות לא מקבל בזמן את הכסף שמגיע לו, זה פוגע  במעגלים נוספים. למשל, אני כעת מאחרת בתשלומי שכ"ד שלי כי לא שילמו לי כסף בזמן. זה לא מכבד אותי. ולא את העבודה שעשיתי.
מי שמרוויח מזה אלו הבנקים, כי אני מתחזקת את המינוס ומשלמת ריביות.

ד.      חשוב לי להזכיר שאנחנו נכנסים לתקופה יזמית. הבקשה להיות יזמים ויזמיות תגדל. הניידות בעבודה השתנתה. אנשים בדור שלי מחליפים עשרה מקומות עבודה עד גיל 35. ועכשיו יש להם את האופציה לא להשתלב בארגון אלא לפתוח עסק. אם לא נטפל בתנאים שלהם הם יעזבו.  זו אחת הסיבות להגירה שלילית של הדור שלי.

זה מה שהיא אמרה ואהבתי את דבריה מאד כי הם לא היו חזרה על מה שכל הגדולים והחשובים אמרו, היא הוסיפה שתי נקודות מאד חשובות.
האחת שבאמת בעולם התעסוקה יהיו פחות ופחות שכירים ויותר ויותר עובדים שיעבדו עבור ארגונים כנגד חשבוניות, כלומר פרילנסרים. המגמה העולמית ממילא הולכת לשם, צריך לראות את זה ולהיערך בהתאם.

והשנייה שבאמת כל עניין תנאי התשלום בארץ הם לא רק משפיעים על הספק ש'נדפק' מהעניין, אלא יש לזה השלכות רחבות על המשק כולו.

הידעתם שספק ישראלי מחכה לתשלום בממוצע שלושה חודשים?

הנה כאן:   

בסוף הדיון בכנסת התכוונתי לחזור לכיוון המרכז, אז ניגשתי לדפני והצעתי לתת לה טרמפ, והיא הסכימה בשמחה.
ומבחינתי זו היתה חוויה.

האשה הצעירה הזו היא מנהיגה סטייל גנדי. יש לה מנהיגוּת שקטה. עד שהגענו לאוטו התבוננתי מהצד על השיחות שהיו לה עם אנשים, איך אנשים פונים אליה ומתייחסים אליה. איך אנשים נפתחים אליה. כמה אנשים רוצים לדבר איתה, ולשתף אותה בסיפור שלהם. ניגש אליה גבר שאינה מכירה, המבוגר ממנה בשני עשורים… וגבוה בשני ראשים לפחות. סמכותי. עו"ד. עם קול בס עמוק. האיש הציג את עצמו, סיפר לה על סיטואציה מקיץ 2011 ואשכרה עמד עם עיניים רטובות ואדומות מהתרגשות וכאב, תוך שיחה שנראתה כשיחת חולין קצרה, על רגל אחת, הסתיימה בחיבוק חם של שניהם.

.

בנסיעה חזרה התפתחה בינינו שיחה על האופן שבו התנהל הדיון בכנסת. מצד אחד על השקט, ההקשבה והכבוד לדוברים ומצד השני על הדוגמאות ועל הרלוונטיות שלהן. רק לשם הדוגמה, חיזרו לדבריו של מנכ"ל הביטוח הלאומי הפרופ' שלמה מור-יוסף, כשרצה לדבר על ההבדל בין שכיר לעצמאי והשתמש בסנדלרים כדוגמה. הדוגמה הזו גם היתה מאד ברורה, וגם היתה מאד … מיושנת. בטח כשמדברים על בעיות העצמאיות והעצמאיים בשנת 2014.

סנדלר - כנס יסוד שדולת העצמאיות והעצמאיים - שוטף פלוס 30

ואז, אפרופו היסטוריה דפני שאלה, האם אני יודעת למה בכלל נולד הצורך הזה בתנאי תשלום "שוטף פלוס 30".

לא. האמת שלא חשבתי על זה אף פעם.

אז היא סיפרה, והמשיכה את הדוגמה של הסנדלר, שאם יצרן נעליים היה צריך לקנות עורות כדי לייצר כמה זוגות נעליים. הוא קנה את העורות, אך שילם עליהם רק כעבור חודש או שניים. זמן שהספיק לו לסיים את העיבוד והתפירה, ולמכור את הנעליים, וכך בכסף שנכנס מהמכירה הוא יכול היה לממן את חומרי הגלם ולשלם לספקים שלו. לזה קוראים 'אשראי ספקים'

א-הה. בעולם היצרני אכן יש הגיון וצורך בתנאי תשלום כאלו.
אך עבור נותן שירותים? שהשירותים שלו נצרכים באופן מיידי? למה לא לשלם לו במיידי?

כל הארגונים החזקים במשק כמו גם המוסדות, אשר לצידם סוללת מנהלי כספים ממולחים, מנצלים את תנאי התשלום האלו: שוטף פלוס 30, שוטף פלוס 60, ושוטף פלוס 90 כדי לשפר לעצמם את תזרים המזומנים, ולהחליט מתי מתאים להם לשלם גם משיקולי דיווחים, מיסוי ועוד.

אני יכולה לומר שבתור מנהלת בארגון גדול בעברי, כאשר נעזרתי בשירותיו של עצמאי, העברתי תמיד בקשות מיוחדות להנהלת החשבונות להעביר לו תשלומים בתנאים של שוטף פלוס 4 (כמעט מזומן במונחים של ארגון גדול בו התנאים מתחילים משוטף פלוס 34 ומסתיימים ב… אלוהים יודע איפה?!). כי זו המשכורת שלו, ולמה להלין את שכרו?

ומסתבר שבשנת 2012 משרד הבטחון הודיע שכל הספקים שהם עצמאיים ו/או עסקים קטנים יקבלו תשלומים בתנאים של שוטף פלוס 30 מקסימום! (זה הוזכר כאן, לקראת הסוף…)

ובחודש שעבר (אפריל 2014) הודיע שר האוצר לפיד בכנס העסקים הקטנים כי החל משנת 2015 גם הממשלה תקצר את תנאי התשלום שלה לעסקים הקטנים ולעצמאיים לשוטף פלוס 30. (הנה כאן)

אז מה אני אומרת לכם, עצמאיים יקרים?

א.      קחו יוזמה, הישארו מעודכנים ומעורבים בפעילות השדולה והלשכות (להב, יועצי המס, רואי החשבון, עורכי הדין, התסריטאים ועוד. כל הלשכות בהן מאוגדים עצמאיים) והביעו תמיכה אקטיבית במי שמוביל את המאבק כדי שהתנאים של כולנו ישתפרו (אני אקפיד לעדכן בדף הפייסבוק  OneManBiz).

ב.      עימדו על זכויותיכם. דירשו תנאי תשלום קצרים. הציבו זאת כתנאי לעבודה. בקשו שילכו לקראתכם אם צריך. אצלי זה עובד. כפי שסיפרתי מנסיוני כמנהלת. כך אני פועלת גם כיום כעצמאית. אני עומדת על שלי, ואני חייבת לומר, שזה מצליח  🙂

.

This entry was posted in One Man Biz, בלוג and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.