עוסק פטור או עוסק מורשה? בדגש על בעלות עסקים עצמאיות

ושוב עולה השאלה בקבוצה של בעלות עסקים עצמאיות, האם כדאי להישאר עוסקת פטורה, או לעבור להיות עוסקת מורשית. ואני משתגעת מאנשי המיסים וראיית החשבון שמסתכלים על השיקולים לכך רק מהצד של המספרים, והחוק. זה לא השיקול היחיד חברות וחברים, למעשה, זה אפילו לא השיקול הנכון, לטעמי. אז הנה לפניכן עמדתי בנושא.

עוסק פטור או עוסק מורשה?

 

כל אשה שרוצה להקים עסק, פותחת תיק עוסק במע"מ.

מה זה עוסק?
לפי חוק מס ערך מוסף, עוסק הוא מי שמוכר מוצר או נותן שירות בעסק שלו, ובלבד שאינו מלכ"ר או מוסד פיננסי.

החוק מחלק את העוסקים לשני סוגים: עוסק פטור ועוסק מורשה.

מה ההבדלים ביניהם?
עוסק מורשה חייב בגביית מס ערך מוסף (מע"מ) בגין עסקאותיו (מכירותיו), ולאחר קיזוז מע"מ על תשומותיו (הוצאותיו) הוא מעביר מס זה לאוצר.

עוסק פטור הוא בעל עסק הפטור מגביית מס ערך מוסף בגין עסקאותיו ואינו רשאי לקזז מע"מ בגין תשומותיו. רשות המסים קובעת מיהו עוסק מורשה ומיהו עוסק פטור, בהתאם לקריטריונים הקבועים בחוק.

מה הקריטריונים לקביעת מיהו פטור ומיהו מורשה?
הקריטריון העיקרי הוא מחזור העסקאות: בשנת 2016 עוסק פטור היה מי שמחזור עסקאותיו השנתי אינו עולה על 100,000 ש"ח.

יוצאים מן הכלל?
כן, עוסקים מסוימים מסווגים כעוסק מורשה גם כאשר הם עומדים בתנאי של מחזור עסקאות נמוך.

  • בעלי מקצועות חופשיים: אגרונום, אדריכל, הנדסאי, חוקר פרטי, טוען רבני, טכנאי, טכנאי שיניים, יועץ לארגון, יועץ לניהול, יועץ מדעי, יועץ מס, כלכלן, מהנדס, מודד, מנהל חשבונות, מתורגמן, סוכן ביטוח, עורך דין, רואה חשבון, שמאי, בעל מעבדה כימית או רפואית, רופא, פסיכולוג, פיזיותרפיסט, רופא וטרינר, רופא שיניים, או מרפא שיניים.
  • נותני שירותים לגבי מופע אומנותי, לרבות הנחייה, בניית תפאורה, הכנה בדיקה ופיקוח על מבחנים, הרצאה, הוראה, כתבנות, קצרנות, תרגום, כתיבה, עריכה, פישור.
  • בעל בית ספר לנהיגה, מתווך מקרקעין, בעל בית ספר לרבות גן ילדים, סוחר ומתווך רכב, וחברה.

ואם אינך נכללת ברשימה הזו, מה כדאי לך להיות?
אם את אשה, ואת בעלת עסק עצמאי, ואת לא נכללת ברשימת העוסקים לעיל שחייבים להיות עוסק מורשה, וההכנסות שלך נמוכות, את. כן, גם את. צריכה בעיני להיות בעלת עוסק מורשה מהרגע הראשון!!!

זו רק דעתי האישית, ואני אינני רואת חשבון, ועם זאת, אני חושבת שחשוב שתקראי עוד דעה, מדוע כדאי לך להיות עוסק מורשה מרגע פתיחת העסק ולא עוסק פטור.

הוצאות מס חודשיות:
לפני שאמשיך, בואי נבין ראשית מהן ההוצאות החודשיות שבטוח יהיו לך מרגע פתיחת תיק ברשות המסים:

לא משנה איך "הולך" לך בעסק, כך או כך תידרשי לשלם דמי ביטוח לאומי ומעל לרף הכנסות מסויים גם מקדמות למס הכנסה, הכל בהתחשב במצבך (מס' ילדים, מצב בריאותי, ועוד).
זה יכול להגיע לסכומים שבין כמה מאות לכמה אלפי ש"ח. תלוי…

אלו הוצאות שיהיו לך כך או כך. אז מה ישתנה בהוצאות החודשיות אם תהיי עוסקת מורשית?
התשלום למס ערך מוסף
ותשלום לרואה החשבון, במידה ואת הנהלת החשבונות החודשית/דו-חודשית אינך עושה לבד.

מס ערך מוסף
חשוב לזכור שהמע"מ הוא לא כסף שלנו. כשלקוח משלם את מחיר המוצר או השירות בתוספת המעמ, את סכום המעמ עלינו להעביר לרשויות המס. זה החוק. (הסבר מה זה מע"מ מויקיפדיה)

אם זה לא כסף שלי, אז אני לא מגדילה את הוצאותי כעוסקת מורשית בהשוואה לעוסקת פטורה.

דוגמה תבהיר את הכוונה שלי:
נניח שאני מוכרת כרטיס השתתפות בסדנה במחיר 100 ₪.  כעוסקת פטורה אקבל 100 ₪ אפיק ללקוח קבלה כנגד התשלום, וזהו.

כעוסקת מורשית אגבה מהלקוח 100 + מעמ, כלומר 117 ₪ (כי המעמ עומד כיום על 17%), אפיק ללקוח חשבונית מס כנגד התשלום, ואת 17 השקלים אעביר למעמ בתשלום החודשי או הדו חודשי שלי לרשויות. כלומר, ההוצאות שלי בעסק לא גדלות כלל. כך או כך יישארו לי 100 ₪ בגין הרשמה לסדנה.
אמת, המחיר ללקוח גבוה יותר, עם זאת, כולנו כצרכנים משלמים על כל דבר בארץ בתוספת המעמ. כל חולצה, כל תידלוק, כל שמפו עולים לנו מחיר בסיס + 17% מעמ, כי החנויות מעבירות את המס שלנו לרשויות.

אם כך נפעל גם אנו בעסק שלנו, אז ההוצאות החודשיות שלנו לא יעלו, הן אמורות להישאר די דומות.

בדרך כלל העלייה בהוצאות לרשויות המס מורגשת אצל בעלות עסקים שהקימו עוסק פטור, ולאחר שעברו את תיקרת ההכנסות הפטורות, עוברות להיות עוסקות מורשות, וקשה להן להעלות את המחירים שלהן, ביום אחד ב-17%, ואז עליהן לספוג את ההוצאה הזו.
אז אני שואלת – למה לעשות זאת? פיתחו עסק כעוסק מורשה, קיבעו מחירים הכוללים מעמ מהרגע הראשון, ולא תצטרכו לספוג את מחיר השינוי.

עוסקת מורשית יכולה אפילו לחסוך כסף!
בעצם, אצל עוסקת מורשית, ההוצאות החודשיות לרשויות יכולות אפילו לרדת, משום שבעת הקמת עסק, ישנן השקעות לא מעטות. מרכישת מחשב נייד, דרך הוצאות ליצירת תשתית שיווקית ראשונית – כגון: מיתוג, כרטיסי ביקור, בניית אתר וכד'. ועד להשקעות ברכישת מיכשור וציוד מקצועי הנדרשים להפעלת העסק. את כל הרכישות הללו נבצע כשהמוכר גובה מאיתנו 17% מעמ ומעביר אותם לרשויות.

אם נפתח תיק עוסק מורשה, נוכל לקזז את המעמ בגין ההוצאות שלנו, מהמעמ שעלינו לשלם בגין הכנסותינו, וזה יכול להסתכם בסכומי כסף גבוהים מאד של חסכון.

צרכים וציפיות
מי שפותחת עסק רק כדי "להכניס כמה שקלים", או שהיא מצפה לעבוד פחות או יותר כחצי משרה, ואינה זקוקה לכסף, באמת לא חייבת להיות עוסקת מורשית. אבל מי שבונה את העסק כדי להתפרנס ממנו, מעל למשכורת הממוצעת במשק, אני סבורה שנכון יהיה לה לפתוח 'עוסק מורשה' מהרגע הראשון.

אני חייבת להיות הכי זולה, יש לי תחרות קשה!
יש בעלות עסקים שפועלות בתחום מאד תחרותי (כולנו! לא??). והן מרגישות שהן חייבות להתמודד בשוק התחרותי הזה באמצעות מחירים נמוכים ככל הניתן. ולכן, אם הן תוכלנה לגבות מחיר ללא מע"מ, זה יתן להן יתרון.
אני טוענת שזה לא נכון, שמחיר נמוך לעולם אינו גורם מבדל מספיק כדי לייצר יתרון בשוק תחרותי. למה? משום שתמיד יכול לצוץ מתחרה עם כיסים יותר "עמוקים" משלי. להוריד מחירים ולגרום לי להפסדים. עסקים שמנסים לנצח דרך תחרות מחיר קורסים בסוף.
(ראו בתחום הקמעונאות. לפני כעשור קרסה 'קלאבמרקט'. ותראו מה קורה כיום ל'מגה'…)

אם אין לנו איך לבדל את עצמנו, באופן שהלקוחות שלנו יהיו נאמנות לנו אפילו אם זה יעלה להן קצת יותר, ממילא הסיכוי שלנו לשרוד לאורך זמן קלוש.
(תחשבי רגע עם עצמך – האם רופא השיניים שלך, הספר שלך, המוסכניק שלך, והתיקונצ'יק-הנדימן שלך האם הם באמת הכי זולים בשוק? או שאולי עבורך הם הכי מתאימים כי הם הכי אמינים, והכי נעימים, והכי זמינים עבורך, ועל כל אלו את מוכנה לשלם קצת יותר…?!)

למה עוד כדאי להיות עוסקת מורשית?
יש תחומים או לקוחות שמגייסים ספקים במיכרז, ואחד התנאים במכרז יכול להיות עוסק מורשה. מי שתפתח תיק עוסק פטור לא תוכל להתמודד במכרז.

יש לקוחות שיסתכלו על בעלת עסק שהיא עוסקת פטורה כספקית "קטנה מדי" ולא ירצו לעבוד איתה, כי זה ייחשב בעיניהם כסיכון לעבוד עם עסק שאין לו גב כלכלי בכלל, או עם עסק בתחילת דרכו שאין לו מספיק ניסיון.

עוצרים הכנסות!
בשנים בהן אני מלווה בעלי עסקים פגשתי לא אחת בעלי עסקים שהרגישו שהם מתקרבים לתיקרה, והם ביקשו לעצור את ההכנסות בעסק, כדי לא לעבור אותה!

אתם מבינים?
במקום לשאוף להכניס עוד ועוד לקוחות משלמים בעסק, הם עצרו את שטף הלקוחות, רק משום שלא רצו לעבור מעוסק פטור לעוסק מורשה. בעיני זו טעות, מטרת העסק להרוויח, והרווח מגיע רק אם יש לנו בעסק לקוחות משלמים.
אפילו ברמת הרוחנית אל לנו לעצור הכנסות, ועלינו לזמן אלינו עוד ועוד לקוחות משלמים.

אבל אולי הדבר החשוב מכל הוא תקרת הזכוכית.
אנחנו פועלות בארץ בה יש הנהגה גברית ומובילי דעה גברים. ארץ בה הגברים עדיין נמצאים בעמדות החלטה והשפעה רבות יותר. יש משמעותית יותר גברים שהם דירקטורים, מנכ"לים, פרופסורים, חברי כנסת, ראשי ערים, מפקדים בצבא, מאשר נשים.

הנשים מהוות 52% מאוכלוסיית ישראל אך

  • רק 20% מחברי כנסת ישראל הן נשים.
  • רק 15% משרי הממשלה הן נשים.
  • רק 14.5% מחברי מועצות עירוניות הן נשים.
  • ובעולם העסקים העצמאיים המצב חמור אף יותר. רק כ-5% מהעסקים בישראל, הוקמו ומנוהלים על ידי נשים.

כלומר, יש לנו הנשים תקרת זכוכית, שהיא מאד נמוכה.

איך אפשר לשבור את תקרת הזכוכית?
כדי להסיר מעלינו את התקרה הזו, עלינו לסלול לעצמנו דרך רחבה ונוחה ככל האפשר, ואחת הדרכים לעשות זאת היא להעביר לעצמנו, לסביבתנו, וליקום כולו מסר חיובי, אופטימי ומלא אמונה, כי אנחנו רציניות לגמרי לגבי העסק שלנו, כי אנו מאמינות בו, ובכל ליבנו מאמינות שהעסק שלנו עומד להצליח. וכדי להוכיח זאת, אנו פותחות תיק עוסק מורשה. ומצהירות בכך: "אני מתכוונת להכניס בעסק שלי מעל 100,000 ₪ בשנה".

בעצם, מחזור הכנסות של 100,000 ₪ בשנה – מה זה אומר?
חשבון פשוט – 100,000 ₪ לשנה, הם 8,333 ₪ מחזור הכנסות בחודש.

בעסק נותן שירותים, גובה ההוצאות החודשיות יעמוד על כ-40% לפחות. כלומר, ההכנסה הנקייה או הרווח יעמדו על כ-5,000 ₪ לחודש בלבד.
האם יצאתן לעצמאות, כדי למשוך משכורת של 5,000 ₪ מהעסק לטובת מימון רמת החיים שלכן?

נתון אחרון לקנה מידה:
ההכנסה הממוצעת בישראל לנשים עומדת על כ-7,200 ₪ לחודש

ושכר המינימום עומד על כ-4,600 ₪ בחודש.
אז האם את באמת מסתפקת ב-5000 ₪ לחודש?

אני לא. ואני מאחלת לכל אחיותי הנשים בעלות העסקים העצמאיים, לבקש לעצמן יותר, להאמין בעצמן יותר, ולהגיע לעצמאות כלכלית כבר השנה.

בהצלחה!

This entry was posted in One Man Biz, בלוג and tagged , , , , . Bookmark the permalink.