האם כל אחד יכול להקים עסק?

בשיעור האחרון בקורס לשיווק ברשתות חברתיות שהעברתי לאחרונה, נשאלתי 'האם כל אחד באמת יכול להקים עסק?'
החלטתי שבמקום לתת רק את התשובה שלי, אקבץ תשובות ממספר בעלות עסקים עצמאיות. ואחרי שקראתי את כולן, הבנתי  שהשאלה צריכה להיות לא 'האם כל אחד יכול להקים עסק?' אלא "האם לכל אחד מתאים להיות בעלים של עסק?"

האם כל אחד יכול להקים עסק? - מה גם אני יכולה?

אז מה אתן אומרות, בעלות עסקים מנוסות, האם כל אחד יכול להקים עסק?

נורית אלבוחר – "להתלבש נכון להרגיש טוב" יועצת תדמית וסטיילינג, עצמאית משנת 2010:
"אני חושבת שאי אפשר לדעת מראש למי זה יתאים. האתגרים שעומדים בפניך כשאת.ה עצמאי.ת מוציאים ממך יכולות שלא תמיד ידעת שיש בך. ועד שלא מנסים… לא יודעים. אז אם יש לך תשוקה ויש לך חזון, אני מאמינה ששווה לפחות לנסות. ו… מקסימום זה יצליח  🙂 "

הדס יריבבריאות, תזונה ואחריות תאגידית, עצמאית משנת 2012:
"זה תלוי בהרבה מאד גורמים, ברובם אישיותיים: עצמאות מחשבתית, יצירתיות, משמעת עצמית, כוח רצון, חוסן נפשי (לעמוד בתקופות הקשות), יכולת הנעת תהליכים לבד (ללא צוות, ולא בתוך ארגון)… בקיצור, זה מורכב. אני עבדתי שנים בארגונים, ומאד אהבתי את עבודת הצוות בארגון. ואני יכולה להעיד שהדרך לא פשוטה, ולמעשה מאד מאד מאתגרת, אבל היא חושפת אותי לעולמות חדשים ומגוונים, והדרך הזו היא עבורי בעיקר מהנה.
ולמי שמתלבט, אני הייתי מציעה פשוט לנסות."

האם כל אחד יכול להקים עסק? - איך יודעים?? לא יודעים אם לא מנסים...
האם כל אחד יכול להקים עסק? – איך יודעים?? לא יודעים אם לא מנסים…

איה תמרי – יועצת ומאמנת לכלכלת המשפחה משנת 2012:
"לדעתי כל אחד יכול. עם זאת, אנשים שחשוב להם הבטחון שבמשכורת החודשית הקבועה, יותר מאשר הגמישות, והחופש מהבוסים – אז מתאים להם יותר להיות שכירים."

מיה רענן, יועצת תעסוקתית עצמאית משנת 2012:
" אני חושבת שזו שאלה של מידת הצורך במסגרת. בעלי היה בעל עסק עצמאי במשך מספר שנים. הוא היה אחראי. חרוץ. אבל רק כאשר חזר להיות שכיר הבנו עד כמה הוא היה זקוק למסגרת. להיות שכיר, לא אומר בהכרח שאתה ראש קטן. הנה, התפקיד שלו היום כשכיר הוא עם הרבה מאד אחריות. זה משהו אחר. "
"להיות בעל עסק זה אומר, לדעת לנהל. זה היכולת לעמוד בטלטלות הרגשיות הכרוכות בסיכונים ובניהול העסק. חשוב שבעל עסק ידע מה הוא לא יודע, וידע להיעזר באחרים שיודעים (להוציא לאאוטסורס). להיות בעל עסק נותן לך חופש רב ועם זאת גם כובל אותך לעסק. ואלו רק חלק מהמשמעויות. שתכלית כולן להראות שזה פשוט לא יכול להתאים לכל אחד. ומכאן שתשובתי היא שלא כל אחד יכול. אגב, בדיוק כמו שלדעתי, לא כל אחד יכול להיות מנהל. או בניסוח אחר, יש מנהלים שקודמו לתפקיד ניהולי אבל הם לא באמת מתפקדים טוב בתפקיד הזה. אז להיות בעל עסק – לא דורש קידום ולא דורש מינוי. אבל לא באמת כל מי שפותח תיק במע"מ הוא בעל עסק מוצלח ומצליח.

לילך סבט קרניוסקרל, טיפולים והכשרת מטפלים, עצמאית משנת 2005:
"להקים – כן. כל אחד יכול. אבל לצמוח ולהתפתח – זו כבר שאלה אחרת לגמרי של מוכנות, רצון ויכולת בהרבה מאד תחומים."

רווית רדיאןמאמנת מכירות לנשים עצמאיות, משנת 2008:
"אני הייתי מאלו שטענו בתוקף שלהיות עצמאית זה לא בשבילי. וכשהחלטתי לנסות שאלו אותי 'אז מה השתנה?'. ותשובתי היתה: "כלום. דבר לא השתנה. מלבד הרצון שלי לנסות ולהתמודד עם הדבר הזה."  אני מאמינה שהכל מתחיל בראש ובראשונה באדם עצמו. יש כאלו שזה די פשוט עבורם, ויש אחרים שעבורם זה מאד מאתגר. בכל מקרה, אני תמיד ממליצה לדאוג לליווי מקצועי לאורך הדרך. ליווי לנשמה וליווי לעסק תכל'ס. "

רוחמה רביאן סלע בעלת BomSite שיווק והדרכה בפייסבוק לעסקים, משנת 2011:
"לא. אני מאלו שמאמינים שלא כל אחד יכול או צריך לפתוח עסק עצמאי. אלא אם כן אין לגובה ההכנסות בעסק משמעות או חשיבות. כי זה לא רק עניין של למידה והתפתחות, זה גם הרצון והיכולת ללמוד עוד, והרבה יותר לעומק.

חגית קליימן צופן מאמנת לאתגרי קשב וריכוז עצמאית משנת 2011:
"במקביל להיות שכירה, פתחתי עסק קטן, שאני מטפחת אותו לאט לאט. וזה ממש לא פשוט, אבל כשאת מוצאת שזה נכון לך, אז זה פשוט הופך להיות צעד הכרחי."

גלית פרג "צוות לעסק" – שירותי אדמיניסטרציה בשותפות עם מיכל יצחקי החל משנת 2005:
"לפני כעשר שנים עברתי להיות עצמאית אחרי שכל חיי הייתי שכירה. מהניסיון שלי אולי זה לא מתאים לכל אחד, אבל זה בהחלט אפשרי!"

ליפז מוסקט:
"המממ… אין באמת דבר אחד שמתאים לכולם. בשום תחום.
אבל בכל זאת, אם השאלה היא 'הייתי שכירה כל חיי, וכעת אני רוצה לצאת לעצמאות, האם יש לי סיכוי?" אז תשובתי תהיה: כן! יש לך סיכוי!
ובמה זה תלוי? בעד כמה תהיי מחוייבת לעצמך ולעסק שלך. עד כמה את בשלה ומוכנה לעניין. מה הכישורים והמיונויות שיש לך, ושנדרשים ממך לשם פתיחת העסק. איזה מיומנות חסרות לך אך את מוכנה לפתח אותן. ומה שלא תסכימי לפתח, האם תהיי פתוחה לקיום שיתופי פעולה? עד כמה את מוכנה להמשיך ללמוד, עד כמה את מוכנה לכך שההכנסה שלך לא תהיה קבועה ולא יציבה? בקיצור, זה מאד תלוי"

אחרונה חביבה: אני. מיכל שרגיל בן סירה, יועצת אסטרטגיה ושיווק לעסקים משנת 2011:
באופן עקרוני, אני מאמינה שכל אחד יכול הכל.
יש בכל אחת ואחד מאיתנו את הפוטנציאל לעשות ולהצליח.

the bottom no2 - Naomi Mendel
the bottom no2 – Naomi Mendel, Oil on canvas 60/80 cm. 2010.

זה מזכיר לי את השאלה 'האם כל אחד יכול לצייר?' ותשובתי כאן היא חד משמעית: כן!!!
נכון, לא כולם יכולים בקלות לצייר ציור סופר ריאליסטי בצורה מוצלחת מהיום הראשון שהם ינסו. אבל להניח צבע על נייר, ללמוד קומפוזיציה, שימוש בחומרים, התבוננות ופרספקטיבה, אלו בהחלט מיומנויות שניתן לרכוש ולשכלל. כי כל אחד יכול הכל.

אבל זה כנראה לא העניין בעסק.
הצלחה של עסק תלויה בכל כך הרבה פרמטרים.

כי העניין הוא לא הקמת העסק. עסק צריך לעשות כסף. או יותר נכון לייצר רווחים. ואת זה, לא כל עסק מצליח לעשות. למה?
כי בעל.ת העסק נדרש.ת לעשות בצורה טובה כל כך הרבה דברים שונים, בזמן קצר יחסית:
לנהל את הזמן, לעסוק בגבייה. לעסוק בשיווק ובמכירה. לתת שירות. לקבל החלטות. לעסוק בפיתוח מוצרים/שירותים, בפיתוח העסק. לטפל בסוגיות לוגיסטיות, אדמיניסטרטיביות, ותפעוליות. ועוד.
ובד"כ, נדרש לעשות את כל אלו, בתנאים של אי וודאות, כשלעתים גם אין תמיכה מספקת מבני משפחה וחברים – זה כל כך קשה, שגם אם יש רעיון טוב, וביצוע טוב, זה לא תמיד מספיק.  כדי להצליח, להתבסס, ולייצר רווחים.

אז אולי השאלה לא צריכה להיות 'האם כל אחד יכול להיות בעל עסק?', כי אז התשובה היא כן.
אלא האם כל עסק יכול להיות רווחי ומצליח? – ואז התשובה משתנה, והיא לצערנו, כנראה שלא!

אז, האם מתאים לך להיות בעל.ת עסק?

This entry was posted in One Man Biz, בלוג and tagged , , , . Bookmark the permalink.