אם לא נהיה תלויים זה בזה

הקמה והובלה של קבוצת נטוורקינג מזמנת ליושב הראש העומד בראשה אתגרים רבים. 

קבוצת הנטוורקינג שהקמתי בשוהם, חגגה לא מזמן יומולדת ראשון. והשלב הבא בהתפתחות שלה מאתגר אותי ואת חברי הקבוצה. אז שוחחתי עם טלי מאמא מנחת קבוצות ותיקה ולמדתי ממנה קצת על השלבים בהתפתחות הקבוצה, מה המשמעות של ניהול קבוצה ומה התפקידים שלנו בשלבים אלו.

היה לי מאד מעניין… מקווה שגם לכם.

 

לוגו קבוצת ש' בשהם - ניהול קבוצה

במאי 2013 הקמתי קבוצת נטוורקינג בשהם וההתחלה לא היתה פשוטה. למצוא חברים, לגייס אותם, לחבּר אותם יחד לעבודה בשיתוף פעולה, לבנות את השם הטוב של הקבוצה, להכווין כל אחד מחבריה לחוד ואת כולם ביחד, לגרום לבעלי עסקים אחרים להגיע ולהתארח במפגשים שלנו. הרבה עבודה. מה זה הרבה? המון!

בהמון דברים הצלחנו.

הקבוצה עובדת נפלא יחד.
חברי הקבוצה נפלאים ומיוחדים כל אחד לחוד. ומייצרים אווירה נעימה במיוחד לאורחים שמגיעים להתארח במפגשים שלנו.  הם עובדים טוב ביחד, ומפרגנים אחד לשני. התוצאות של הקבוצה נהדרות והקבוצה נמצאת במקום מכובד וגבוה בין 50 הקבוצות בארגון הנטוורקינג biz make biz.

חשוב לזכור שלכל בעל עסק שמצטרף כחבר לקבוצה, יש המון אתגרים להתמודד איתם.
הם מתמודדים קודם כל וראשית לכל עם ההקמה והפיתוח של העסק שלהם, וזה חדש, וקשה ומציף.
הם מתמודדים עם הלימוד וההבנה של עולם הנטוורקינג, ומתמודדים עם פיתוח יכולות בתחום זה.
הם מתמודדים עם העבודה בתוך קבוצה של בעלי עסקים אחרים. לכל אחד האישיות שלו, האופי, ההרגלים, סגנון התקשורת. הם מתמודדים עם הכללים, ההרגלים והשפה של הקבוצה.
והם מתמודדים עם היו"ר של הקבוצה. הגבולות שהוא מציב. הציפיות שלו. התקשורת איתו. עם פיתוח הקשר עימו.

זה מאתגר. האמינו לי. ולא כולם עומדים בזה.
לחלקם קשה עם העסק שלהם. הוא לא תמיד מספק הכנסה מספקת. לא תמיד יש להם תמיכה מבית. לא תמיד יש להם את הידע, הכלים והמשמעת לניהול העסק.

לחלקם קשה עם הקונספט של נתינה לבעלי עסקים אחרים, שהם עצמם לא באמת במרכז של קבוצת הנטוורקינג, שהם צריכים לשים את האחר במרכז, ולעזור לו, ואז כל הקבוצה תעזור להם, תקדם את העסק שלהם, תייצר להם הפניות של לקוחות חדשים.

לחלקם קשה למצוא את המקום שלהם בין קבוצה של בעלי עסקים חזקים וותיקים מהם.
וככל שהזמן עובר, ואנחנו מתגבשים וככל שחולף הזמן, כך לחבר חדש בתחילת הדרך עלול להיות קשה יותר להשתלב. הוא יימשך לקבוצה חזקה שעובדת היטב, אך יתקשה לסגור מהר את הפער שבינו לבין שאר החברים.

ומאידך, חברי הקבוצה הותיקים שרוצים לצמוח, ולקבל לחיקם עוד ועוד חברים, מרגישים שמשהו לא בסדר, אם החבר החדש עוזב מהר. מה לא בסדר איתם?

אז התקשרתי לשוחח עם טלי מאמא– יועצת ארגונית, מנחת קבוצות ומאמנת ותיקה ומנוסה מירושלים. ושאלתי אותה מהי בעצם קבוצה ומהם השלבים שעוברים על הקבוצה ביחד, קצת על ניהול קבוצה, ואיך כל זה יכול לעזור לנו להצליח ולהשיג את מטרותינו. הנה מה שלמדתי ממנה.

טלי מאמא - מנחת קבוצות על ניהול קבוצה

 "כל קבוצה עוברת את השלבים של ההתהוות וההתפתחות של קבוצה. גם קבוצת אנשים אקראית שנפגשת לסדנה של 6 שעות עוברת את השלבים האלו. וגם צוות שעובד יחד שנים רבות. אבל בואי נתחיל מהקבוצה. קודם כל חשוב להבין מהי קבוצה.

פרויד אמר ב-1928 שצוות הינו בעצם קבוצה של שני אנשים או יותר, החותרים לקראת מטרה משותפת, ותלויים זה בזה להשגתה.

פרופ' וויליאם גִ'י. דאייר מומחה בשינוי ארגוני ובדינמיקה של צוות פרסם ב-1987 את ההגדרה הבאה לצוות: צוות הינו אוסף של אנשים המוכרחים להיעזר בשיתוף פעולה קבוצתי אם ברצונו של כל חבר להגיע להצלחה האופטימלית ולהשגת המטרה.  "

אוי טלי, אני אוהבת את ההגדרה הזו, אמרתי לה. כי לכל בעל עסק שמגיע לנטוורקינג יש מטרה – לקדם את העסק שלו ולגייס לקוחות חדשים. אבל לצורך השגתה הוא תלוי בשיתוף הפעולה של חברי קבוצתו.

"בדיוק" היא המשיכה. יש כל מיני סוגים של צוותים. יש צוות שמוקם רק לצורך פרוייקט לפתרון בעיה או למילוי משימה. יש צוות ניהולי. יש כל מיני צוותים.

במה מתאפיינים ההבדלים בין הצוותים?
ברמת התלות שבין חברי הצוות.
וביכולת או אי היכולת להחליף תפקידים בתוך הצוות.
בצוות חדר ניתוח לדוגמה, לכל אחד יש תפקיד מוגדר שלא ניתן להחליפו, והתלות ביניהם מאד גבוהה.  אבל בנבחרת כדורסל יתכן וניתן להחליף בין התפקידים של השחקנים על המגרש, וחד משמעית יש ביניהם תלות גבוהה.
איך זה אצלך בקבוצה?" היא שאלה אותי.

הממ… יש אפשרות להחליף תפקידים (הגזבר יכול להתחלף עם מי שאחראי על ניהול הזמן במפגש). ויש גם תלות בין חברי הקבוצה. כי בעצם אני לא יכולה לקדם את העסק שלי ללא המעורבות של חברי הקבוצה. הקידום של העסק שלי לא תלוי במאמצים שלי, אלא במאמצים שלהם!

"יופי" אמרה לי טלי בחיזוק "הבנת בדיוק.

עכשיו בואי נבין איזה שלבים עוברת הקבוצה בהתפתחות שלה. אלו שלבים הכרחיים, שהמעבר דרך כל אחד מהם בהצלחה הוא מה שהופך את הקבוצה לאיתנה, לכזו שמתמודדת בהצלחה עם משברים, שינויים, מציאת פתרונות ומפיקה תוצאות. הנה תראי, את זה קבע טוקמן במודל שלו להתפתחות צוות:

המודל של טוקמן לדינמיקה של קבוצה - ניהול קבוצה

 

  1. Forming בהתחלה מגששים – אף אחד עוד לא מכיר את האחרים, ועוד לא יודעים מה הם הכללים.
  2. Storming אח"כ מתמודדים – כאן מתגלים קונפליקטים ומאבקי כח בין האנשים. וכן קונפליקטים לגבי המשימות של הצוות. כאן חשובה בהירות, שיחה פתוחה. כי אם לא ממצים את השלב הזה, הקבוצה כל הזמן תחזור אליו.
  3. Norming אח"כ מתגבשים – מתפתחים רגשות חיבה בין האנשים. מתחילה לכידות קבוצתית. מרגישים יותר 'יחד'. ויש זרימה של רעיונות ומידע בין האנשים. שיתופי פעולה ספונטניים.
  4. Performing ואז מבצעים, ולא סתם. מבצעים בצורה אפקטיבית – יש הבנה של הצרכים של כל חבר קבוצה. מתפתחת תלות הדדית – ממש. יש הבנה שרק שימוש בפוטנציאל המשותף של חברי הקבוצה יוביל להשגת המטרות. המחוייבות למשימה גבוהה. פתרון הבעיות שותף. וחברי הקבוצה ממצים את הפוטנציאל שלהם. זה השלב שבו קוטפים את הפירות. זה השלב המהנה. זה השלב שגם מייצר הכי הרבה ערך לכולם. לכאן אנו שואפים להגיע.
  5. Adjourning ובסוף נועלים או נוטשים – לעתים הצוות סיים את ייעודו, יתפרק וכל אחד יפנה לדרכו. לעתים מסתיים פרק הזמן הנתון, ועל אף הרצון להמשיך נאלצים לסיים. לא משנה מה הסיבה, מה שברור שאת השלב הזה כמו כל שלב אחר בתהליך, חייבים לנהל. כי גם להיפרד צריך לדעת.

 

רגע, טלי. אבל הקבוצה שלי לא נוצרה ברגע מסויים. כלומר כן, הקמתי אותה במאי 2013, אבל בכל פעם שעוזב חבר או מצטרף חבר, זה מרגיש שקשה לנו לעכל את זה. זה מייצר זעזוע. זה מפר את האיזון וממש הבטחון מופר.

"נכון. זה בדיוק מה שקורה. כל חבר חדש עובר את כל השלבים מההתחלה (לאט, או מהר, זה לא משנה, הוא יעבור בעצמו את כל השלבים), והצטרפותו תחזיר גם אותנו כקבוצה אחורה. ובעצם אי אפשר באמת לדעת האם החבר יתאים לקבוצה עד שהוא לא בפנים. רק אז אנחנו נגלה כמה מהר הוא יסתגל. איזה תפקיד ומקום הוא תופס לעצמו, ואיך מתפתחים היחסים בין החברים בקבוצה."

וואוו. מה אפשר לעשות כדי שזה יצליח?

"את כיו"רית צריכה לדעת את זה, ולתת לזה את תשומת הלב הניהולית שלך, זה חלק מהמשימות של ניהול קבוצה. והייתי אפילו ממליצה שמישהו מהוותיקים יהיה 'חונך' שעוטף את החבר החדש ועוזר לו להשתלב. זה יהיה משמעותי לשניהם. לחדש ולותיק."

רעיון טוב. אימצתי!

"פרט לכך, לעודד הידברות ותקשורת. לדבר על כל דבר. על בעיות. על קשיים. על סימני שאלה. על חוויות. על פחדים. על הכל. זה מגבש. זה מסיר התנגדויות. זה מקרב. זה פותר בעיות. וזה מה שהופך את הקבוצה לחזקה. לא כמות החברים. לא תדירות הכניסה והיציאה שלהם, אלא האופן של העבודה יחד.
ועוד משהו חשוב, מיכל. לא משנה איזו מנהיגה חזקה את תהיי. אם חברי הקבוצה לא יבינו שיש להם תפקיד משמעותי, חלק משמעותי בהצלחת הקבוצה, זה לא ילך. הקבוצה לא תצליח בזכות איך שאת תנהלי את העניינים. אלא בזכות כל חבר קבוצה שיקח אחריות ויבין שיש תלות הדדית בין חברי הקבוצה. הם בוחרים להיות חברים בקבוצה, וזו המשמעות של הבחירה בקבוצה הספציפית
."

תלויים זה בזה - ניהול קבוצהאה כמו שאומר המשפט "אם לא נהיה תלויים זה בזה, נהיה תלויים זה לצד זה". ובהקשר של בעלי עסקים עצמאיים זה הכי נכון. טלי. המון תודה. לימדת אותי בזמן כל כך קצר, כל כך הרבה דברים חשובים. יש לי תחושה נפלאה. שהקבוצה שלי חזקה. שאנחנו עושים את הדברים נכון, ואני חושבת שזה חשוב לשתף את כל חברי הקבוצה בתובנות האלו, כי יש להם תפקיד מכריע ומשמעותי. הם-הם הקבוצה. אז המון תודה.

"שמחתי לעזור. תודה לך  🙂"

 

והנה שלוש נקודות שהן עבורי מאד משמעותיות מתוך השיחה המחכימה הזו עם טלי:

  1. למדתי והבנתי מה זו קבוצה ומה המשמעות שלה. וכעת, לדעתי כל יו"ר של קבוצה צריך לדעת את זה, וגם החברים בקבוצה.
  1. הבנתי שכל חבר קבוצה יש לו תפקיד. לא רק התפקיד הרשמי שהוא קיבל ממני. אלא התפקיד בקשר הבינאישי בקבוצה. נדרשת מכל אחד מעורבות, אכפתיות ולקיחת אחריות. כל אחד אחראי במאה אחוז על הבאת חברים חדשים, השתלבותם, עזרה הדדית לשאר החברים בקבוצה, ועוד.
  1. הבנתי שחבר שבוחר לעזוב את הקבוצה זה הכי טבעי שבעולם. זה לא מחליש את הקבוצה (לעתים ההיפך הוא הנכון) ומה שמצופה ממני ומחברי הקבוצה זה פשוט להמשיך קדימה במרץ. בעסק. בשיווק. במפגשים בנטוורקינג. בנתינה.
    פשוט להמשיך יחד.

 .

 

This entry was posted in בלוג, כללי and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.